Jaunimo mainai Šiaurės Makedonijoje

Kotrynos patirtis dalyvaujant jaunimo mainuose Šiaurės Makedonijoje

Šarūnas Bačiliūnas

9/14/2021 2 min read

Jaunimo mainai Šiaurės Makedonijoje

     Visuomet stengiuosi vadovautis viena gražia fraze: "Jaunimo mainai - tai ne savaitė tavo gyvenime, o gyvenimas vienoje savaitėje." Sužinojusi apie rugpjūčio pabaigoje vykstantį Erasmus+ projektą Šiaurės Makedonijoje, nieko nelaukusi užpildžiau dalyvio anketą ir tikėjausi teigiamo atsakymo. Po kelių dienų mano el. pašto dėžutę pasiekė džiugi žinia - atrinko! Prasidėjo pasiruošimas - komunikacija su siunčiančiąja ir priimančiąja organizacijomis bei kitais dalyviais, apsitarimas, kuo nustebinti žmones iš kitų šalių per savo kultūrinį vakarą ir bendros informacijos rinkimas apie patyčių situaciją Lietuvoje.

     Rugpjūčio 21-oji, ūkanotas rytas, laikrodis muša 6-tą, o penki jauni ir nuotykių ieškantys jaunuoliai jau stovi Kauno oro uoste, pasiruošę kelti sparnus į nuostabią šalį. Kelionė su linksma kompanija neprailgo, o pirmas sutiktas šios šalies tautietis išsklaidė visas baimes ir prieš tai galvoje buvusius stereotipus - linksmas, ištisai besišypsantis ir begaliniu pozityvu spinduliuojantis vyras, kelionės metu projekto vietos link pristatė Šiaurės Makedoniją kaip stebuklingą ir įdomybių kupiną šalį, o tai tik dar labiau sužadino norą pažinti jų kultūrą. Pirmas į akį kritęs dalykas - nuostabi gamta! Pro automobilio langą vaizdai keitėsi į vis gražesnį reljefą - kur bepasisuksi, visur kalnai.

     Atvykus į Kruševo miestą, kur ir vyko pats projektas, mūsų komandą pasitiko projekto organizatoriai ir vadovai. Įsikūrus ir truputį pailsėjus po įspūdžių pilnos dienos susipažinome su likusiais dalyviais iš Turkijos, Bosnijos ir Hercegovinos, Ispanijos bei Slovakijos. Nuo kitos dienos prasidėjo mūsų pagrindinės veiklos - seminarai ir praktiniai užsiėmimai šia tema. Likusios savaitės metu gilinome savo žinias ir dalinomės įvairiausiomis patirtimis, ieškojome sprendimų problemoms, su kuriomis susiduria jauni žmonės šiomis dienomis, aiškinomės, kokie veiksmai turi įtakos patyčias iššaukiančioms situacijoms, kaip su tuo kovoti ir kokia yra efektyviausia pagalba norint visa tai spręsti. Galiu drąsiai teigti, jog darbas daugiakultūrėje aplinkoje buvo itin produktyvus ir įdomus dėl dalyvių, turinčių skirtingų patirčių ir gyvenančių kitokioje aplinkoje.

    Dažnai susiduriu su jaunais žmonėmis, kurie nedrįsta žengti pirmo žingsnio savęs tobulėjimo link, kai prasitariu apie tarptautinius projektus. Tikrai tikiu, kad gali kilti daugybė įvairiausių klausimų, kurie neduoda ramybės iki pat išvykimo į projektą dienos, tačiau viskas yra daug paprasčiau nei atrodo! Nuoširdžiai rekomenduoju bent kartą gyvenime pasinaudoti tokia proga, išlipti iš savo komforto zonos ir pasileisti į nuotykius. Tai ne tik puiki galimybė patobulinti savo anglų kalbos žinias (programa vyksta būtent šia kalba ir tikrai nereikia super ypatingų žinių, kad suprastum kas vyksta), bet ir šansas praplėsti savo akiratį, pažinti kitas šalis ir jų kultūras, susirasti bendraminčių iš Europos, praleisti neįkainojamą laiką svetur bei papildyti savo tarptautinės patirties bagažą :)